Jak budować chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencją?

Jak budować chatboty wykorzystujące sztuczną inteligencją?

Niezależnie od branży, istnieje coraz większa potrzeba, aby marki skutecznie wchodziły w interakcje z klientami. Odpowiedzia na tą potrzebę są chatboty AI, które potrafią rozwiązywać problemy klientów.  Skracają one czas oczekiwania na interakcję dzięki czemu poprawiają obsługę klientów i zwiększają ich zaangażowanie. Warto dodać, że  są one dostępne  przez całą dobę, także poza godzinami pracy konsultantów - ludzi.

Na tym blogu omówimy różne metody tworzenia chatbota oraz parametry, o których należy pamiętać, budując go dla swojej firmy.

Identyfikacja celu:

Kilka lat temu zbudowanie chatbota mogło zająć miesiące – od napisania scenariusza do napisania odpowiedzi na pytania zadawane przez konsumentów. Dzięki ostatnim postępom w NLP tworzenie konwersacyjnych botów stało się znacznie bardziej wydajne i przyjazne dla użytkownika. Pierwszym krokiem podczas tworzenia chatbota jest określenie jego celu. Czy chcesz zbudować chatbota, aby  poprawić satysfakcję klientów lub zapewnić proaktywną obsługę klienta na najwyższym poziomie? Znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące celu biznesowego wdrożenia pomoże Ci przejść do następnego kroku w tworzeniu chatbota.

Oparte na regułach czy konwersacyjne chatboty AI?

Czy byłeś kiedyś sfrustrowany przez chatbota ze strony internetowej, który ciągle zadawał to samo pytanie lub dawał nieistotne odpowiedzi na twoje pytania? Musiał to być chatbot o tradycyjnym skrypcie. Stworzenie go wymagało wcześniejszego ręcznego napisania odpowiedzi na przewidywane zapytania klientów. 

Głównym problemem związanym z tradycyjnymi chatbotami jest to, że muszą być one szkolone ręcznie  każdą możliwością pytania lub frazy. Nie są one wstanie dać pożądanej odpowiedzi, gdy fraza w pytaniu zastąpiona synonimem. Firmy muszą więc ręcznie wymyślać każdą możliwość zapytania klienta i udzielać na nie odpowiedniej odpowiedzi. Na szczęście konwersacyjne chatboty AI są wstanie odnosić się do podobnych fraz i synonimów oraz rozumieć kontekst tego, co klient próbuje powiedzieć.

Rozważmy przykład. Zylker to firma zajmująca się handlem elektronicznym, która początkowo zaczynała od tradycyjnego chatbota opartego na regułach i przeszła do konwersacyjnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji. 

W przypadku pytania „Jak zapłacić rachunek?” Zylker musiał opracować ponad 500 wariantów prostego pytania, takiego jak powyższe. Właśnie wtedy postanowiono przejść na konwersacyjne chatboty AI, które mogą zrozumieć, co klient próbuje powiedzieć, i rozwiązać jego intencje.

Innym ekscytującym aspektem botów konwersacyjnych są boty odpowiedzi, dzieki którym, użytkownik, zamiast przewijać setki artykułów i często zadawanych pytań, może otrzymać odpowiedź w ciągu kilku sekund. Znacznie skraca to czas rozwiązania problemu i poprawia obsługę klienta.

Low-code, pro-code i no-code

Istnieją trzy sposoby na zbudowanie chatbota: minimalne kodowanie, pisanie kodu od zera lub tworzenie go bez kodu. Chociaż budowanie czegoś od zera jest uważane za skuteczne i korzystne pod względem elastyczności dostosowywań, platformy pro-code dla konwersacyjnych chatbotów mają swoje wady: są napakowane zagadkowymi terminami  i stertami kodu. Budowanie chatbotów staje się skomplikowane i czasochłonne.  Chatboty mogą tworzyć tylko  wykwalifikowani programiści

Z drugiej strony, jak sugerują nazwy, platformy niskokodowe i bezkodowe umożliwiają firmom szybkie konfigurowanie chatbotów. Platformy  low-code i no-code zyskują codziennie na popularności ponieważ drastycznie skracają czas programowania i koszty inwestycji dla firm.

Cytując powyższy przykład, Zylker używa interfejsu typu „przeciągnij i upuść”, aby stworzyć prostego i skutecznego konwersacyjnego chatbota AI, który może dostarczać spersonalizowane rekomendacje, przetwarzać zamówienia, pomagać w rozliczeniach, a nawet wybierać odpowiedzi na zapytania użytkowników z biblioteki zasobów.

Użyj chatbotów, aby zyskać więcej potencjalnych klientów

Komunikacja i rozwiązywanie zapytań użytkowników to główny cel korzystania z chatbotów, ale to nie wszystko. Chatbot konwersacyjny staje się również rozszerzeniem marki i pomaga zamienić więcej potencjalnych klientów w aktywnych klientów.

Ponownie biorąc Zylkera za przykład, stworzyli wiadomość powitalną dla odwiedzających stronę, zawierającą formularz kontaktowy chatbota. Gdy zainteresowany potencjalny klient wprowadzi swój adres e-mail, firma może się z nim skontaktować i spełnić jego wymagania. Ponadto stworzyli przepływy, aby zachęcić obecnych klientów do przeglądania ich produktów.

Ostatecznie chodzi o to, aby stworzyć chatbota, który jest korzystny dla potencjalnego klienta/klienta, ogranicza ręczne interwencje i poprawia widoczność i doświadczenie Twojej marki. Chatboty zapewniają klientom osobiste wrażenia z Twojej marki, których nie zapewniają kampanie e-mailowe.  

Tworzenie konwersacyjnego chatbota AI z Zobotem

Dzięki platformie chatbota SalesIQ, Zobot, możesz zbudować od podstaw chatbota pro-code lub bota bez kodu, korzystając z naszego interfejsu typu „przeciągnij i upuść”. SalesIQ zapewnia również bota odpowiedzi , który rozumie zapytania klientów i zapewnia szybkie odpowiedzi z biblioteki zasobów. Zarejestruj się już dziś, aby skorzystać z wersji próbnej i bezproblemowo stwórz konwersacyjnego chatbota AI dla swojej firmy.


    • Related Articles

    • Jak dodać bota GC do swojego kanału IM

      Stwórzmy bota, który pomoże Ci obsługiwać klientów przez całą dobę. Boty pracują przez cały czas, każdego dnia, aby zapewnić Twoim klientom kompleksowe wsparcie — mogą skutecznie odpowiadać klientom, zadawać właściwe pytania w odpowiednim czasie i ...
    • Skonfiguruj okno czatu

      Skonfiguruj swoją markę Dodaj nazwę i opis do swojej marki, aby była łatwiejsza do zidentyfikowania i bardziej spersonalizowana. Jeśli chcesz zmienić nazwę swojej marki, możesz to zrobić, przechodząc do opcji Ustawienia > Marki > Twoja marka > ...